Žádejte o příspěvky na bydlení, nároky se snížily a příspěvky zvýšily

Neustálé zvyšování nároků na placení energií se podepisují už na většině domácností. Přitom o podporu nebo mimořádnou okamžitou pomoc se hlásí úplné minimum lidí.

Dnes už na příspěvek na bydlení dosáhne jak ten, kdo je v hmotné nouzi, ale i ten, kdo hospodaří s menšími úsporami. Podle novely, kterou podepsal pan prezident Miloš Zeman, se zvednou normativní náklady, od kterých se odvíjí vypočítávání příspěvku.

Zapomeňte na půjčky

Podle statistik by mělo nárok na příspěvek minimálně polovina domácností v zemi. Místo žádostí raději vyplňují pod velkým tlakem úvěry a půjčky. Často si lidé myslí, že nemají nárok na příspěvek, protože nesplňují podmínky, neradi papírují nebo se za svou situaci stydí.

  • Pokud si nejste jistí svou situací, obraťte se nezávazně na úřady. Nikdy na to nemusíte být sami.

Buďte smělí a nebojte se. Zažádat si o příspěvek je čím dál lehčí a úřady vám vyhoví i přes elektronickou komunikaci. Takže nedělejte ze žádostí vědu ani slabost. Dokumenty, které doloží vaše příjmy za domácnost, můžete poslat poštou nebo oskenovat do emailu.

Jak na odhad

Vliv na příspěvky mají čisté příjmy členů domácnosti a uhrazené náklady za bydlení v předchozím čtvrtletí. Nejvíce peněz teče do bydlení včetně plateb na užívání bytu. Což zahrnuje dodávky elektřiny, vody, plynu a komunálních odpadů. Do škatulky příjmů se řadí mzdy, platy či důchody a různé příspěvky.

  • Do počtu spadá i provoz výtahu, osvětlení, úklid společných prostor, odvoz odpadních vod, čištění jímek, anténu a záleží i na tom, zda topíte pevnými palivy.

Žádat o příspěvky můžete až tři měsíce zpětně ode dne podání. Při posuzování nároků se prověřují všechny osoby, které byt užívají. Ale výjimku mají ti, kteří prokáží, že v místě bydliště nebydlí a jejich domácnost se nachází jinde a náklady za bydlení hradí jinde.

Více pomoci pro širší okruh lidí

Dávky pro lidi v nouzi se zvyšují a vypadá to, že se budou zvyšovat nadále. V současné situaci se poslanci snaží prosadit novelu o zvýšení dávek, a to případě, budou-li ceny energií a plynu dále růst.

Foto: Pixabay Miroslav Hamřík

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient