Je v době inflace lepší vlastní bydlení nebo nájem?

V případě vlastního bydlení existuje velká škála nepohodlných situací, které vás mohou brzdit a často je to i důvod, proč se nemůžete hnout z místa. Bydlení v nájmu není takové jako ve vlastním, ale můžete jít vždy za lepším.

Dnešní riziko pro investice a finance obecně je vysoké. Inflace se zatím pohybuje okolo 10 %, ale předpokládá se, že bude daleko vyšší. Proto nad námi neustále ve vzduchu visí otázka, jak se během inflace rozhodnout pro vlastní bydlení nebo nájem.

Inflace jako černá díra

Na tržní scéně je běžné, že zaznamenáváme růst i klesání cen služeb a produktů. Ale k inflaci dojde, když se začnou zvedat ceny za produkty i služby zároveň. Čili, dochází k znehodnocení měny. Což je vidět i jen na cenách pečiva.

Vlastní bydlení nebo nájem

Bydlet ve vlastním, kdo by nechtěl že? Můžete založit rodinu, mít stálost a atd. Ale co když prostor není dostačující nebo se musíte přestěhovat za prací. A to jsou jen dvě velké KDYBY, se kterými se spojuje riziko. Jakmile se pustíte do prodávání majetku, nemusíte trefit správnou dobu a ani sousedy. Každá banalita znamená znehodnocení majetku.

  • Ale pozor! Při pořizování vlastního bydlení na úvěr vám zajistí pozitivní chování inflace, při kterých se vám náklady na bydlení sníží. Z toho vyplývá, že úroky hypoték mohou klesat, ale zároveň ceny nájmů se zvyšují s cenovou hladinou.

Splácení hypoték při inflaci

Úroková sazba si může klesat a růst a při inflaci se cenová hladina zvyšuje velmi stabilně. Obvykle se předpokládá, že v dlouhodobém hledisku se ročně zdvihne o 3 %. Takže si představte, že po 30 letech se vám z hypotéky ukrojí 45 % zátěže.

Placení nájmu při inflaci

V předchozím bodě nám ceny splátky klesají, ale u nájmů je tomu naopak. Inflace tu ochrání pronajímatele, což znamená, že nájemníky okrade. Nájem neovlivňuje pouze inflace. Podle zákona jej mohou pronajímatelé zvednout o co nejvyšší částku. Zvyšování nájemného jde ruku v ruce se zvyšováním příjmu v domácnostech. To, že přidáno dostává pouze pár oborů a zbytek ostrouhá, to už nikoho nezajímá.

Foto: Pixabay Michal Jarmoluk

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient