10 + 1 tip, jak zdánlivými maličkostmi ušetřit hodně energie

S příchodem letošního roku jsme všichni společně dostali jeden „danajský dar“, a tím je výrazné zvýšení cen energií. Energetický regulační úřad odhadl, že si za ně připlatíme řádově 15 – 25 %, což není právě zanedbatelná částka. Průměrně se zvýší platby za energie na jednu českou rodinu zhruba o 1000 Kč měsíčně.

Pokud jste doteď energií někdy tak trošku plýtvali, zkuste to změnit. Existuje pár maličkostí, jež pomohou spotřebu energií v domácnosti snížit, a možná se budete divit, jak efektivně.

Které to jsou?

Úspora energií zdánlivými drobnostmi

  1. Vyměňte běžné žárovky za LED žárovky a sviťte pouze tam, kde je to opravdu nutné.
  2. Nastavte lednici a mrazák na optimální teplotu. Zbytečně nízká teplota v lednici je velkým žroutem energie. Správně by měla být +4 až+ 6° C, v mrazáku -18° C.
  3. Používejte termostatické hlavice u radiátorů. V dnešní době jsou k dispozici manuální, ale i „inteligentní“ regulátory, jež lze ovládat dálkově pomocí mobilní aplikace přes Bluetooth nebo WI-Fi.
  4. Nejste-li, nevypínejte topení úplně, ale teplotu snižte na 15-16° C. Opětovné vytápění celého domu by se vám totiž prodražilo daleko víc.
  5. V noci topte na 16 až 18° C, ušetříte a ještě to prospěje vašemu organismu.
  6. Nestavte před radiátory žádný nábytek, který by bránil průchodu tepla do místnosti. Dokonce ani záclony by neměly zakrývat topení.
  7. Průměrnou teplotu obývacího pokoje nastavte na 20° C. Každý stupeň navíc zvyšuje spotřebu přibližně o 6 %.
  8. Větrejte krátce a intenzivně dokořán otevřeným oknem a toto denně zopakujte tak 3x až 4x. Je to efektivnější, než celodenně otevřená větračka, díky níž se ochladí i zdi i zařízení a vše se bude muset znovu ohřát.
  9. Pozor na tepelné ztráty kolem starších oken a dveří.
  10. Perte a myjte nádobí na úsporné programy a spotřebiče pravidelně čistěte

A jeden tip navíc:

Napájecí kabely mobilů a notebooků vytáhněte po nabití přístroje ze zásuvky. Nabíječky totiž i po odpojení přístrojů spotřebovávají elektřinu!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient