Pokoj pro školáka roste s dítětem

Dětský pokoj je jedna z místností, kterou ať chceme nebo nechceme, musíme během života předělávat, protože jiný prostor potřebuje malé dítě, které chodí do mateřské školky, jiný prostor potřebuje školák a po úplně něčem jiným touží puberťák. V každé etapě života je potřeba zaměřit se na něco jiného.

Kdy zařizovat pokoj pro školáka?

Mnoho rodičů si myslí, že když jejich dítě nastoupí do první třídy, musí tomu hned přizpůsobit dětský pokojíček. Ve skutečnosti to až tak nespěchá, protože to dítě ještě stále touží být s rodiči a všimněte si, že velmi často dělá domácí úkoly v místnosti, kde jsou rodiče, například v jídelně u jídelního stolu nebo v pracovně rodičů a podobně, proto není třeba spěchat. Stačí, když v pokojíčku vyčleníte nějakou skříňku, do které si bude dávat učení a ostatní věci do školy. To, kdy je čas na zařizování dětského pokojíčku má každé dítě trochu jinak. Někdo potřebuje déle dělat úkoly s rodiči, jiný si chce na to nejprve přijít sám, a když bude v úzkých, tak půjde za rodiči. Ovšem dá se říct, že k předělání by mělo dojít na prvním stupni základní školy.

Žádné velké změny

Co se týče změn, nebude jich příliš mnoho. Pravděpodobně největší změnou bude pořízení kvalitního pracovního stolu. Doporučuje se pořídit stůl s velkou pracovní plochou, aby mělo dítě dostatek prostoru na odkládání věcí, protože najednou bude potřebovat spoustu věcí, jako jsou sešity, učebnice, možná notebook a podobně. Je potřeba zvážit, na jak dlouho přeměnu plánujete. V případě, že to je dlouhodobá změna, pak je mnohem praktičtější zvolit nastavitelný stůl s židlí, které budou růst společně s vaším dítětem.

Musí zůstat veselý   

Přestože dítě začne chodit do školy, neznamená to, že se z něj stává dospělý člověk, k tomu dojde mnohem později a právě z tohoto důvodu bychom neměli zapomínat, že se jedná stále o dětský pokojíček, který by měl být veselý a hravý. Nebojte se používat barvy a je dobré zeptat se toho dítěte, co by se mu líbilo. Přece jenom je to jeho útočiště a ono tam bude trávit nejvíc času, a tak je důležité, aby se zde cítilo příjemně. Možná vám nebude vkus vašeho dítěte zapadat do vašeho vkusu, ale věřte, že dítě velmi ocení, když na něj dáte. Také byste nechtěli spát v ložnici, která bude vymalovaná barvou, kterou nesnášíte anebo ano?

Jsou na sebe pyšní?

V žádném dětském pokojíčku by neměla chybět „výstavka“. Tedy nějaký prostor, do kterého si dítě bude moct umístit všechna svá díla a výtvory, na které je pyšné. Možná máte pocit, že vaše dítě o to nestojí, ale ve skutečnosti je to poměrně důležité, aby si dítě budovalo pocit sebedůvěry. To, jak tento prostor bude vypadat, záleží na tom, co dělá vaše dítě rádo. Pokud rádo kreslí nebo maluje, pak je dobré do pokoje dát třeba síť, na kterou si bude moci obrázky pověsit, pokud rádo něco tvoří z papíru, hlíny nebo z jakéhokoliv jiného materiálu, dejte mu do pokoje polici v úrovni jeho očí a podobně.

Všichni si rádi hrají

Přestože začne vaše dítě chodit do školy, neznamená to, že skončí s hraním. Dokud je to dítě, bude potřebovat prostor, ve kterém si bude hrát. Mnohdy stačí někde de pokoje umístit koberec. Pravda je, že poslední dobou se od koberců opouští, neboť se v nich hromadí prach a alergeny, ovšem nemusíte se bát ho umístit do dětského pokoje. Pokud přece jenom máte pocit, že to není hygienické, pak můžete zvolit nějakou alternativu, jako jsou pěnové podložky a podobně.

Vzhledem k tomu, že se dětský pokoj předělává několikrát během života dítěte, je potřeba nad každou změnou popřemýšlet, abyste nemuseli pokojíček měnit často a radikálně.  

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient