Finanční gramotnost dětí – jak je připravit na správné hospodaření s penězi

Školní vzdělání je důležité, ale nestačí. Pokud nechcete, aby vaše děti opakovaly vaše finanční chyby nebo jim chyběly základní vědomosti o správě peněz, je třeba zaměřit se i na finanční vzdělávání. Jak se na to správně připravit?

Finanční gramotnost není samozřejmost

Ve škole se děti sice učí matematiku a počítání, ale jak správně hospodařit s penězi, to se učí jen výjimečně. Proto je dobré s dětmi otevřeně mluvit o penězích, ukazovat jim, jak fungují banky a co jsou to úroky nebo půjčky. Dále je dobré podporovat jejich zájem o finance, třeba hraním deskových her zaměřených na peníze.

Finanční gramotnost odmalička

Je důležité s finanční výchovou začít co nejdříve. Děti jsou zvědavé a ochotné se učit nové věci, takže můžete s nimi probrat např. kapesní peníze, rozdělení úspor, možnosti investování. Je nutné je učit plánovat a spořit, ale také zodpovědně utrácet a prioritizovat.

Příkladem a vysvětlováním krok za krokem

Nejpřirozenějším způsobem jak děti vzdělávat v oblasti financí je výkladem krok za krokem. Děti potřebují vysvětlení a pomoci, jak se orientovat v množství nabídek, jak se rozhodovat správně a jak s penězi nakládat. Proto je nutné být pro ně příkladem a nechat je vidět, že i oni musí hospodařit zodpovědně.

Finanční gramotnost a digitální svět

V oblasti financí se dnes neobejdeme bez digitálních platforem. Děti se musí naučit, jak funguje online bankovnictví, jak se svými penězi nakládají v digitálním světě a jaké jsou rizika. Je třeba jim vysvětlit základy kybernetické bezpečnosti a jak se nenechat unést virtuálními příležitostmi.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient