Co je to hygge? Balzám na duši nejen vašeho domova

Slyšeli jste už pojem Hygge? Jestli ne, je to velká škoda. Hygge je dánské slovo, které nemá úplně jednoznačný a jednoslovný český překlad. Jedná se o nějakou útulnost, pohodlí, příjemnou atmosféru a psychické rozpoložení. Lépe, než slovy si dokážeme Hygge popsat konkrétními prvky.

A dnes se zaměříme na Hygge přímo v domácnosti. Jak si z domova udělat ten správný i hygge domov, kde se budete cítit velmi příjemně a bude se vám skvěle relaxovat?

Jedním z hlavních bodů pro domácnost je světlo. Dánové, kteří uznávají tento životní styl, milují světla, a to především světlo svíček, krbu a příjemná, tichá, tlumená, žlutá světla. Svíček zapalují v pokoji hned několik a rozhodně se neomezují na jednu svíčku na stole.  

Pro Hygge jsou taky velmi důležité útulné polštářky a deky. Například pletené nebo vlněné, které nejenže nás příjemně zahřejí v chladnějších večerech, ale působí také velmi útulným dojmem.  

K Hygge neodmyslitelně patří také sladké jídlo, jako čokolády, výborné dorty a nejrůznější koláče. Večery si ale Dánové zpříjemňují rádi také teplými nápoji, především kakaem a svařeným vínem, anebo třeba dobrým čajem.  

Myslím, že už si skvěle dokážeme představit atmosféru Hygge a dokážeme si představit, jaké doplňky by se nám do naší domácnosti hodili. Na internetu najdete také obrovskou inspiraci. Hygge není jen o věcech, ale také o atmosféře. Jde o umění se radovat, být vděčný za každodenní radosti, být veselý a umět odpočívat.  

Jde také o čas strávený s rodinou a s přáteli, kdy si aktivně povídáte, relaxujete spolu. Vypněte si mobilní telefony a věnujete se jeden druhému. Jde také o jakýsi soulad mezi vámi a vaší rodinou, případně přáteli. Jde o čas bez hádek s příjemnou atmosférou. Hygge je o lásce a spokojenosti, o příjemné atmosféře, kterou si můžete vytvořit i za minimum peněz.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient